mapa www stránek     english version
logo
STANDARD:


Země původu: Austrálie

Datum vydání výchozího platného standardu: 11.09.1989

Zařazení: skupina 1 FCI - Ovčáčtí, pastevečtí a honáčtí psi (s výjimkou švýcarských salašnických psů)
Sekce 1 - Ovčáčtí psi
Zkouška z výkonu

Celkový vzhled:
Mrštný, aktivní pes vysoké kvality s fyzickou zdatností kombinovanou pružností končetin a projevující se schopností neúnavně pracovat. Nesmí projevovat žádné známky vyzáblosti.

Povaha a charakter:
Kelpie je nesmírně ostražitý, horlivý a velice inteligentní pes, je učenlivý, poslušný a oplývá téměř nevyčerpatelnou energií. Projevuje se neobyčejnou věrností a oddaností při plnění uložených úkolů. Má přirozený instinkt pro práci s ovcemi, a to jak v otevřené krajině, tak i v ohradě. Jakákoli odchylka struktury nebo temperamentu, která je cizí pracovnímu plemenu, musí být považována za necharakteristickou.

Hlava:
Hlava je úměrná velikosti psa. Její celkový tvar a rysy vytvářejí dojem liščího vzhledu, který je však zjemněn očima mandlového tvaru.

Lebka:
Lehce zakulacená a široká mezi ušima. Čelo ubíhá v přímé linii ke stopu.

Stop: Výrazný

Nos: Zbarvení se přizpůsobuje barvě těla.

Čenich: Čistě řezaný a ohraničený, poněkud kratší než lebka.

Pysky: Pevné a čisté, neochablé.

Chrup:
Zuby by měly být přiměřené, silné a pravidelně rozmístěné, spodní řezáky se dotýkají horních a jsou uloženy těsně za nimi; nůžkový skus.

Líce: Ani hrubé, ani vystupující, avšak zakulacené směrem dopředu.

Oči:
Oči mají mandlový tvar, jsou střední velikosti, jasně ohraničené v koutcích a s inteligentním a dychtivým výrazem. Barva očí je hnědá a harmonizuje s barvou srsti. U modře zbarvených psů jsou přípustné lehce zbarvené oči.

Uši:
Uši jsou špičaté, vztyčené a ubíhající k jemnému bodu na špičce, jsou široce posazeny na hlavě a směřují ven. Jsou poněkud zaoblené na vnějším okraji a nepříliš velké, kůže je jemná, ale na základně silná. Vnitřek uší je osrstěný.

Krk:
Krk je přiměřeně dlouhý, silný, mírně klenutý, postupně přecházející do ramen, bez hrdelnosti a s dostatečně bohatou náprsenkou.

Trup:
Délka psa od hrudi až po zadek je větší než jeho výška v kohoutku v poměru 10 : 9.

Horní linie: Pevná, rovná.

Bedra: Silná a svalnatá.

Hřbet: Poměrně dlouhý a klesající.

Hrudník: Spíše hluboký než široký.

Žebra: Pěkně vyklenutá.

Slabiny: Správně hluboké.

Ocas:
Ocas by měl v klidu viset ve velmi jemné křivce. Při vzrušení může být vztyčený, ale v žádném případě by neměl překročit vertikální linii kořene. Měl by mít dobrou štětku. Je posazen tak, že přechází do klesající zádi a měl by dosahovat přibližně k hleznům.

Přední končetiny:

Přední končetiny by měly být svalnaté se silnými, ale elegantními kostmi, rovné a při pohledu zpředu rovnoběžné.

Ramena: Čistá, svalnatá, klesající s lopatkami blízko posazenými v kohoutku.

Paže: Měla by tvořit pravý úhel s lopatkou.

Loket: Nevybočuje ani ven, ani dovnitř.

Spěnka: Při pohledu ze strany by se spěnky měly lehce svažovat, aby zajistily flexibilitu pohybu a schopnost rychle se otáčet.

Zadní končetiny:

Měla by vyjadřovat šířku a sílu. Při pohledu zezadu jsou zadní nohy od hlezní až po jejich spodní části rovné a posazené paralelně, ani blízko, ani příliš daleko od sebe. Kolenní klouby: dobře pohyblivé.

Hlezno: Docela dobře směřující dolů.

Tlapy:
Tlapy by měly být kulaté, silné, s hlubokými polštářky, s těsně přiléhajícími dobře vyklenutými prsty a silnými krátkými drápy. Pohyb:
Aby byl schopen téměř neomezené vytrvalosti, která je vyžadována od pracovního ovčáckého plemene, musí být kelpie jak po stránce své stavby, tak i pohybu absolutně zdravý a silný. Jakákoli tendence k ohýbání hlezní, ke kulhání, uvolněná ramena nebo omezený pohyb, kolébání se nebo motání je závažná chyba. Pohyb by měl být volný a bez známek únavy a pes musí být schopen okamžitě zrychlit. Při běhu mají nohy tendenci se vzrůstající rychlostí se u země vzájemně přibližovat, ale po zpomalení a zastavení staví pes všechny čtyři do pravého úhlu.

Srst:
Srst je dvojitá s krátkou hustou podsadou. Vnější srst je přiléhavá, rovná a tvrdá, takže odolává dešti. Na spodní části trupu až k části za nohama je srst delší a u stehna delší a hustší. Na hlavě (včetně vnitřní části uší) a až po přední části nohou je srst krátká. Podél krku je delší a hustší a vytváří náprsenku. Ocas by měl mít pěknou štětku. Srst, která je příliš krátká nebo příliš dlouhá, je chybou. V průměru by chlupy na těle měly být 2 - 3 cm (cca 3/4" - 1 1/4") dlouhé.

Zbarvení:
Černé, černotříslové, červenohnědé, červenohnědé a tříslové, světle žlutohnědé, čokoládově hnědé a kouřově modré.

Velikost:
Výška v kohoutku by měla být u psů 46 až 51 centimetrů (cca 18" - 20"), u fen 43 až 48 centimetrů (cca 17" - 19").

Vady:
Jakékoli odchylky od výše uvedených bodů by měly být považovány za vadu, a závažnost, s jakou je vada posuzována, by měla být v přesném poměru k jejímu stupni.

Poznámka: Psi musí mít dvě zřetelně normální varlata úplně sestoupená do šourku.Standard byl převzat z internetových stránek ch.s. XAPATÁN. 
webdesign & webmaster © Casper Bohemia   (webdesign, malované fotografie, malinois)