mapa www stránek     english version
logo
KRÁTKÁ HISTORIE PLEMENE:


   Tento krátkosrstý pes byl vytvořen pro velmi těžké podmínky (jakost půdy, žhnoucí horké léto, studené bouřlivé zimy) australských pastvin a vykazuje pozoruhodnou přizpůsobivost ve vztahu k rozdílným klimatickým podmínkám a k výkonům, které jsou od tohoto psa požadovány v prostředí jiných zemí než je Austrálie.
  Kelpie pochází ze starých skotských kolií, které přišly do Austrálie okolo roku 1870, kdy rodina Rutherfordů, která se vystěhovala do Austrálie, vzala sebou pár černých nebo černých se znaky black and tan, do nového domova. Tito psi se přizpůsobili vyjímečně dobře novým poměrům a stali se mezi farmáři v důsledku svých dobrých pracovních výkonů velmi oblíbenými. Na nějaký čistokrevný chov tenkrát stěží kdo pomyslel. Rutherfordovi psi byli farmáři zkříženi s ovčáckými psy, kteří pocházeli z Evropy převážně z Anglie a ze Skotska. Základ pro chov kelpie vytvořili však Rutherfordovi psi.
  Jméno „kelpie“ obdrželi pravděpodobně od jednoho farmáře, který se jmenoval Gelason a který vyměnil koně za psa z linie Rutherfordovy a pojmenoval jej „Kelpie“,což v galštině (starý jazyk ve Skotsku) znamenalo „Duch vody“.
  Fena která vstoupila do historie jako „Gelason-Kelpie“, musela být vynikající pracovní fenou. Byla dvakrát spářena a černým psem „Moss“ z originální Rutherfordovy linie a později ještě s černým (black an tan) psem „Cäsar“, který přišel přímo ze Skotska do Austrálie. Z jednoho vrhu po psu „Cäsar“ vzešla rovněž „Kelpie“-černá (black and tan) fena, která přešla do majetku farmáře A.T.W.Kinga. Stala se vítězkou na první australské výstavě ovčáckých psů a velmi přispěla k vynikající pověsti kelpie. Často se věřilo tomu, že farmáři provedli zkřížení chovu kelpie s domácími psy dingo. Je sice možné že občas venku na farmách došlo k nechtěnému spárování mezi samci dingo a fenami kelpie, ale pro záměrné křížení chybí jakékoliv důkazy. Naproti tomu se ale ví, že se uskutečnilo zpětné křížení feny „Kelpie II“ se psem „Moss“. V důsledku křížení s jinými hlídacími psy vznikaly různé linie, mezi nimi jedna s převážně černými psy, která platila za samostatné plemeno po známém pracovním psu „Barb“. Avšak toto štěpení na různé formy mělo za následek s časovým odstupem i odbourávání výhodných pracovních vlastností, proto byly tyto linie, které nesly často jméno některého chovatele nebo také některého psa s vynikajícími vlastnostmi, spojeny do jediného plemene.


foto  foto


Čerpáno z:

Velká encyklopedie psů (autor: Esther J.J., Verhoef-Verhallen)
Encyklopedie plemen psů (autor: Hans Räber)

Pokud zde naleznete nějakou nesrovnalost, popřípadě máte nějakou informaci, která by stála za zveřejnění,tak nám napište a rádi provedeme opravu nebo doplníme informace.

 
webdesign & webmaster © Casper Bohemia   (webdesign, malované fotografie, malinois)